Szanowni Państwo
Pragnę poinformować, iż w bieżącym roku biblioteka otrzymała dotację finansową w kwocie 5 tys. zł. i przystąpiła do realizacji rządowego projektu w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Celem programu jest rozwijanie zainteresowań uczniów poprzez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości. Podejmowane w ramach projektu różnorodne przedsięwzięcia mają służyć wyrobieniu nawyku czytania, które powinno towarzyszyć uczniom w życiu dorosłym.
W maju przeprowadzono wśród uczniów, rodziców i nauczycieli akcję mającą na celu wyłonienie tytułów książek, w które powinna zaopatrzyć się nasza biblioteka. Na przełomie czerwca i lipca dokonano zakupu ksiązek zgodnie z życzeniami uczniów, rodziców a także propozycjami nauczycieli. Wsparto się także sugestiami ze strony pań bibliotekarek z Biblioteki Pedagogicznej w Bochni.
Ostatecznie w bibliotece jest teraz ponad 300 woluminów – nowości o różnorodnej tematyce, m. in.: lektury, baśnie i bajeczki, opowiadania dla młodszych dzieci, książki podejmujące tematykę profilaktyczną, podróżnicze, przygodowe, obyczajowe, detektywistyczne, cieszące się wielką popularnością fantastyka i science fiction.
Teraz w bibliotece każdy znajdzie coś dla siebie. Wystarczy tylko przyjść. Dlatego bardzo proszę, dopingujcie Państwo Wasze dzieci do czytania, zachęcajcie do korzystania z naszej biblioteki. Na pewno zaowocuje to lepszym rozwojem intelektualnym dzieci, pozwoli obudzić ich pasje i zainteresowania.
Jesteśmy obecnie na etapie realizowania rozmaitych projektów związanych z książką, będą różne konkursy, bajkowe poranki, wycieczki do bocheńskich bibliotek, na targi książki do Krakowa, akcje głośnego czytania, tworzone będą ilustrowane katalogi. Dlatego zachęcam Was Rodziców do wspólnego czytania z dziećmi i wspieranie ich w różnych zadaniach i pracach.
Codzienne czytanie dziecku:
- zaspokaja najważniejsze potrzeby emocjonalne dziecka,
- uczy języka, rozwija słownictwo i swobodę w mówieniu,
- przygotowuje dziecko do sprawnego czytania i pisania,
- uczy myślenia logicznego, krytycznego i refleksyjnego,
- rozwija wyobraźnię, rozszerza naszą świadomość,
- poprawia koncentrację, uczy wyciszenia się,
- ćwiczy pamięć,
- jest ucieczką od nudy i zapobiega uzależnieniom od telewizji i komputera
Wierzę też, że wspólnymi siłami – szkoły i rodziców uda się nam wyzwolić w naszych uczniach pasję czytania, co ma olbrzymi wpływ na rozwój dzieci czy efektywny sposób spędzania wolnego czasu.
Dziękuję
Joanna Święch – bibliotekarz