I. POSTANOWIENIA OGÓLNE
1. Niniejsza procedura dotyczy wszystkich pracowników świadczących pracę na terenie Szkoły Podstawowej w Damienicach zwaną dalej „Szkołą” oraz rodziców/opiekunów i uczniów w trakcie trwania epidemii COVID-19.
2. Celem procedury jest ustalenie sposobu postępowania dla zapewnienia bezpieczeństwa i higieny w czasie epidemii COVID-19 na terenie Szkoły.
3. Procedura określa działania i środki zapobiegawcze, które mają zapewnić dzieciom, uczniom, nauczycielom i pracownikom Szkoły bezpieczne warunki i pomogą w zorganizowaniu bezpiecznej pracy w czasie epidemii COVID-19.
II. ZASADY ORGANIZACYJNE i ZASADY BHP
1. W Szkole obowiązują zasady ustalone zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministra Zdrowia oraz Ministra Edukacji Narodowej.
2. Do szkoły mogą uczęszczać uczniowie oraz kadra pedagogiczna bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych.
3. Uczniowie przebywają z nauczycielem w wyznaczonej i w miarę możliwości stałej sali.
4. Uniemożliwia się stykanie grup m.in. poprzez przeprowadzanie zajęć w oddzielnych salach oraz różne pory zabaw, przerw, posiłków.
5. W czasie przerw, prowadzący zajęcia oraz uczniowie w miejscach ogólnie dostępnych, tj. na korytarzach, w toaletach, szatni, obowiązkowo używają osłony ust i nosa.
6. W sali, w której przebywają uczniowie usunięte są wszystkie przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie uprać lub dezynfekować. Przedmioty i sprzęty wykorzystywane do zajęć będą dezynfekowane.
7. Zakazuje się przynoszenia z domu do szkoły zabawek oraz innych przedmiotów zbędnych.
8. Sala wietrzona jest w czasie przerw, a także w razie potrzeby, w przypadku obecności dzieci (poprzez uchylenie okien).
9. Nauczyciel kl. I-III organizuje przerwy dla swojej grupy, w interwałach adekwatnych do potrzeb, jednak nie rzadziej niż co 45 min. Grupa spędza przerwy pod nadzorem nauczyciela. 10. W klasach starszych przerwy są organizowane zgodnie z planem zajęć i planem dyżurów. Uczniowie spędzają przerwy pod opieką nauczycieli dyżurujących w wyznaczonych miejscach.
11. Uczniowie mogą być przyprowadzani do szkoły i z niej odbierani przez opiekunów bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych. W drodze do i ze szkoły opiekunowie z dziećmi oraz uczniowie przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej.
12. Przesiewowo uczniowie mogą mieć sprawdzaną temperaturę bezdotykowymi termometrami.
13. Wejście do szkoły dla uczniów odbywa się dwoma wejściami z zachowaniem dystansu społecznego. Wejście główne przeznaczone jest dla uczniów klas 4-8, wejściem bocznym wchodzą uczniowie klas 0 -3.
14. Przy wejściach do budynku zorganizowana jest strefa do odkażania rąk, z informacją o obligatoryjnym dezynfekowaniu rąk.
15. Zakazuje się wchodzenia rodzica/opiekuna przyprowadzającego/odbierającego do korytarzy i sal.
16. W przypadku odbywania przez dziecko okresu adaptacyjnego ( oddział przedszkolny, klasa 1) rodzic/opiekun za zgodą dyrektora szkoły, przy zachowaniu dystansu społecznego, może przebywać na terenie placówki z zachowaniem wszelkich środków ostrożności (osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk, tylko osoba zdrowa, w której domu nie przebywa osoba na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych ).
17. Rodziców zobowiązuje się o przekazanie powyższych zasad wszystkim osobom, które będą przyprowadzać dziecko oraz osobom upoważnionym do odbioru dziecka ze szkoły.
18. Kontakt z wychowawcą, dyrektorem odbywa się przez dziennik elektroniczny, w formie e-mail lub telefonicznej.
19. Jeżeli zajdzie konieczność wejścia do szkoły osoby z zewnątrz, należy zachować dodatkowe środki ostrożności i zalecenia reżimu sanitarnego:
• zachowanie 1,5 metrowego dystansu,
• zakrycie nosa i ust,
• obowiązkowa dezynfekcja rąk,
• ograniczone przemieszczanie się po szkole,
• ograniczony kontakt z pracownikami szkoły.
20. Uczniów szkoły obowiązują ogólne zasady higieny: częste mycie rąk (po przyjściu do szkoły należy zdezynfekować ręce), ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust. Uczeń powinien pamiętać o częstym myciu rąk, szczególnie po przyjściu do szkoły, przed jedzeniem i po powrocie ze świeżego powietrza, po zajęciach wychowania fizycznego, po skorzystaniu z toalety, ochronie podczas kichania i kaszlu.
Uczniowie mogą także posiadać swoje środki przeznaczone do dezynfekcji rąk.
21. W przypadku niepokojących objawów chorobowych dziecka niezwłocznie należy powiadomić rodziców w celu pilnego odebrania dziecka ze szkoły.
22. W szkole zostaje wydzielone jedno pomieszczenie w celu odizolowania dziecka w przypadku pojawienia się u niego niepokojących objawów.
23. W szkole dostępne są instrukcje obrazkowo – instruktażowe wywieszane w pomieszczeniach sanitarno-higienicznych oraz plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk – instrukcje: mycia rąk, dezynfekcji rąk.
24. Szkoła wyposażone jest w środki do dezynfekcji rąk i powierzchni na bazie alkoholu (minimum 60%).
25. Zaleca się, w miarę możliwości i warunków pogodowych, korzystanie przez uczniów z boiska szkolnego oraz pobyt na świeżym powietrzu w czasie przerw.
26. W sali gimnastycznej używany sprzęt sportowy oraz podłoga powinny zostać umyte lub zdezynfekowane po każdym dniu zajęć, a w miarę możliwości po każdych zajęciach.
27. Zakazuje się wchodzenia uczniom i opiekunom do szatni.
W szatni, każdy uczeń ma swój wieszak, na którym pracownik obsługi zawiesza okrycie wierzchnie oraz worek z butami.
28. Rodzic/opiekun odbierający dziecko ze szkoły/świetlicy informuje o tym pracownika obsługi i oczekuje na dziecko w przedsionku przy wejściu bocznym.
II. SPOSÓB POSTĘPOWANIA NA WYPADEK PODEJRZENIA ZAKAŻENIA KORONAWIRUSEM
1. Pracownik, który zauważył u ucznia lub u siebie objawy choroby, takie jak: podwyższona temperatura, duszności, kaszel, osłabienie organizmu, katar, niezwłocznie powiadamia dyrektora szkoły .
2. W przypadku wystąpienia ucznia lub pracownika objawów sugerujących zakażeniem koronawirusem osoba ta jest izolowana w wyznaczonym pomieszczeniu, natomiast uczeń pozostaje w wyznaczonym pomieszczeniu pod opieką pracownika.
3. Uczeń lub pracownik z podejrzeniem zakażenia koronawirusem zakłada w wyznaczonym pomieszczeniu maseczkę oraz rękawiczki.
4. Dyrektor zawiadamia rodzica telefonicznie o podejrzeniu zakażenia u ucznia, odizolowania ucznia od grupy oraz zawiadamia stację sanitarno – epidemiologiczną i stosuje się do dalszych wytycznych – w razie złego stanu ucznia (problemy z oddychaniem) dzwoni na 999 lub 112. 5. Dyrektor zawiadamia o podejrzeniu zakażenia u pracownika stację sanitarno – epidemiologiczną i stosuje się do wytycznych – w razie złego stanu pracownika dzwoni na 999 lub 112.
6. Dyrektor powiadamia pozostałych pracowników, którzy mieli kontakt z chorym o sytuacji kryzysowej i stosowaniu procedur zgodnie z instruktażem stacji powiatowo – epidemiologicznej – sporządza wykaz tych osób.
7. Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik, poddaje się dezynfekcji przez służby sanitarne.